Sitille.com'a üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?

 

Sitille.com'a üye olmadan alışveriş yapabilirsiniz. Satın almak istediğiniz ürünü sepete ekledikden sonra Üyeliksiz Devam Et ile sadece İsim Soyadı, Mail Adresi ve Teslimat Adresinizi girerek alışverişi sonlandırabilirsiniz.

Keyifli alışverişler dileriz.

  

Siparişimi verdikten sonra ne yapacağım?

 

Sitille.com'a verdiğiniz siparişten sonra herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Bize bildirdiğiniz e-mail adresinize tüm süreç ile ilgili bilgiler tarafımızca size iletilecektir.

  

Ödeme Seçeneklerim nelerdir?

 

Sitille.com' dan aldığınız ürünü aşağıdaki şekilde ödeyebilirsiniz.

 

Sitille.com' da tüm kredi kartları ve bankamatik kartları ile alışveriş yapabilirsiniz.

Ayrıca WORD, BONUS, MAXİMUM, PARAF, CARDFİNANS, AXES kredi kartlarına vade farksız 6 taksitle, diğer tüm kredi kartları ile tek ödeme şeklinde alışveriş yapabilirsiniz.

  

 

HAVALE/EFT İLE ALIŞVERİŞ

 

Havale ve EFT yapmak için Türk Ekonomi Bankası hesabımıza sipariş numaranızı belirterek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra Hesabım sayfasında bulunan Havale Bildirim Formunu doldurmanız yeterli .

 

Banka Bilgileri:

 

 

 

 

TEB - Türk Ekonomi Bankası

HESAP ADI  : Pasifik Stil Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Tic. Ltd. Şti.

ŞUBE KODU : 197 - İSTOÇ

HESAP NO : 48312385

IBAN : TR72 0003 2000 0000 0048 3123 85 

 

 

Yaptığım alıverişlerde teslimat şekilleri nasıldır?

 

Sitille.con'dan satın aldığınız ürünler kargo yoluyla tarafınıza ulaşacaktır. Hafta içi saat 14:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün, 14:00'dan sonra verdiğiniz siparişler ise takip eden iş günü kargoya teslim edilir.

 

 

Kargo Ücretleri Nedir?

 

Sitille.com' dan yaptığınız alışverişlerinizden alışveriş rakamı ne olursa olsun kargo ücreti alınmamaktadır.

 

 

Türkiye içinde her yere gönderim yapabiliyor musunuz?

 

Sitille.com' dan satın aldığınız ürünler Türkiye sınırları içerisinde Kargo Şirketinin ulaştığı her noktaya gönderebilmekteyiz.

 

 

Satın aldığım ürünün Garantisi ne kadardır?

 

Kullanma talimatına uygun şekilde kullanılan ve temizliği yapılan ürünler her türlü üretim hatasına karşı genel sözleşmede belirtilmiş bazı şartlar dahilinde 2 yıl garantilidir.

 

 

Aldığım ürünün taşı düştü ne yapmalıyım?

 

Ürünü Faturası ile beraber Fatura adresine göndermeniz durumunda ürün incelemeye alınarak size en kısa sürede bilgi verilecektir.

 

 

Aldığım ürünün rengi değişti ne yapmalıyım?

 

Ürünü Faturası ile beraber Fatura adresine göndermeniz durumunda ürün incelemeye alınarak size en kısa sürede bilgi verilecektir.

 

 

Aldığım üründe defolu ne yapmalıyım?

 

Üründe üretimden kaynaklandığını düşündüğünüz bir defo var ise, ürünün iadesini ya da değişimini faturasıyla beraber fatura adresine incelemeye göndermeniz gerekmektedir. İade edeceğiniz ürün, en yakın Sürat Kargo şubesi ile temasa geçilerek gönderilmelidir. Farklı firmalardan gelecek kargolar tarafımızdan kabul edilmemektedir.

 

* Ürünün zarar görmemesi için lütfen krem, deterjan, parfüm vb. kimyasallarla temasından kaçınınız.